BISO 2D – PERFEKTNÍ V DETAILU
MODELOVÁ ŘADA ŽACÍCH LIŠT BISO 2D VARIO 770 - 1560
Modelová řada žacích lišt BISO 2D VARIO pokrývá pracovní záběry od 7.7m až do 15.6m. To by nebylo možné bez hybridního rámu a dalších klíčových technologií, které dělají z této řady špičku na trhu žacích lišt s průběžným šnekem. V tomto článku se pojďme podívat na zajímavé detaily, které lépe přiblíží úroveň zpracování a technologie použité na této řadě.
Žací lišta BISO 2D920 VARIO.
Spodní část lišty je zcela zakrytá a pro tuto prémiovou řadu dodáváme pouze variantu z hardoxu.
Na tomto obrázku je dobře patrná sada dílů pro připojení na šikmou komoru mlátičky, kterou lze dodatečně zaměnit dle značky. Dobře patrné je i provedení hybridního rámu (nýtované spoje mezi ocelovými díly a hliníkovým nosným profilem).
Při dodání nové lišty jsou namontávána tzv. křídla, tedy prodloužení šnekovice na střed šikmého dopravníku. Tato prodloužení se používají pouze v suchých letech s velmi malým objeme hmoty. Proto jsou na strojích v provozu zpravidla demontována.
Stejně tak vůči prodlouženým křídlům se demontuje jeden segment stíracího břitu.
Připojení žací lišty na sklízecí mlátičku, tzv. nabrání žací lišty. Všechny přípojné body včetně mechanického zajištění šikmého dopravníku má řidič na levé strany. Na pravé straně u modelu 2D920 musí připojit pouze druhý kardan (a případně odjistit plazy kopírky).
Postup připojení je stejný jako jsme zvyklí u jiných lišt.
Moment „nabrání“ černého nosníku žací lišty. Tento nosník klouže ve speciálním uložení a jeho pohybem vůči rámu lišty měníme tzv. naklopení na špičku, tedy úhel žací lišty. Na obrázku je připojení na mlátičku New Holland CR, proto typický rychloupínací blok hydrauliky a dvě zásuvky – horní standardní New Holland a spodní pro ovládání BISO.
Pohled na přípojné body žací lišty pro mlátičky koncernu CNH.
BISO 2D VARIO je žací lišta s vysoce výkonným průběžným šnekem. Na obrázku je výborně patrná robustnost průběžného šneku a konzole jeho středového uložení. Na tomto snímku je VARIO zatažené.
A nyní VARIO vytažené. Vidíte, že se pohybují i boky lišty, tedy i děliče a samozřejmě i boční kosičky.
Takto vypadá 70cm výsuvu VARIA v praxi. U bočních pohonů se z provozních důvodů držíme osvědčené koncepce. Tedy hlavního hnacího řemene kosy a za ním umístěného hnacího řetězu pro průběžný šnek. Pohony jsou u modelu 2D920 oboustranné.
Bočnice jsou na této modelové řadě ocelové, svařované. Nikoliv hliníkové odlitky. Vrátili jsme se k této variantě z důvodu snadnějších oprav v provozu, protože právě bočnice jsou především na velkých lištách často vystaveny menším poškozením.
Převodovka pohonu kosy – pro BISO typické řešení. Používáme tradičně tzv. vysokorychlostní kosu bez přeběhu, tak jak je v současnosti běžné.
Na tomto snímku je tzv. přechodová hlava kosy pro systém Schumacher (kosu a dvojprsty). V kombajnu by měla být náhradní páka kosy, šroub a hlava kosy s příslušenstvím. Mazničku na hlavě kosy mažeme při ranní údržbě.
Dvojprsty a kosa Schumacher. Řešení na které jsou zvyklí především majitelé strojů JD, Laverda a Deutz-Fahr. Tuto variantu objednáváme do kamenité půdy, pro sklizeň hrachu či sóji.
Na obrázku jsem ve spodní části pod dvojprsty v určité vzdálenosti od sebe vidět válečky s osazením pro rychlé upnutí zvedáků. Nasazení zvedáků na této liště zabere několik minut. Jedná se o standardní řešení BISO na které jsme zvyklí.
Detailní záběr na systém uchycení zvedáku. Rovněž je patrné typické provedení pro kosy Schumacher, kdy jsou žabky střídavě otočeny a dvojprstry mají ostří horní i spodní.
Středová sekce, tedy místo, kde se obě kosy potkávají a klouzají přes sebe. Je třeba mít několik žabek se zapuštěným šroubky.
Za kosou se nachází zřetelný „hrbek“ . Stejně jako celé dno je z nerezu. Slouží k zachycení kamenů a je vždy kompromisem mezi schopností zachytit kámen a omezit tok hmoty. V provozu funguje velmi dobře a mnoho kamenů zůstane „sedět v prostoru mezi kosou a tímto hrbkem.
Středové uložení průběžného šneku. Díky tomuto řešení a pohonům z obou stran je zatížení sníženo na polovinu.
Samotné provedení středové konzoly.
Na šnekovici jsou dvě malá křídla, která rozhrnují materiál kolem středového uložení.
Klasické provedení palců BISO s otevíratelnou žlutou objímkou uvnitř. Pro výměnu není třeba demontovat hřídel.
Napnutí hnacího řetězu průběžného šneku na jeho šponováku. Nastavení a kontrola - snadné dle červené měrky.
Řetězy jsou pečlivě vedeny po plastových kluzácích s automatickým mazáním.
Stavitelné rolny konzol, na kterých se vysouvá VARIO stůl.
Kontrola napnutí řemene pohonu kosy.
Řemenice převodovky pohonu kosy.
Používáme standardní osvědčený pohon kosy. Převodovka s olejovou náplní, páka kosy, střižný pojistný šroub hlavy kosy a samotná hlava kosy s mazničkou.
V levého a pravém horním rohu šikmého dopravníku jsou umístěny hydraulické válce „naklápění na špičku“.
Hydraulické válce „naklápění na špičku“ v detailu.
Přihaněč kombinuje ocelové, hliníkové a plastové díly. Zajímavostí je, že díky speciálnímu předpnutí používáme jednodílný přihaněč až do záběru 12.3m.
Hydromotor pohonu přihaněče je na pravé straně a je integrován do jeho nosné roury.
Pružné prsty přihaněče z pružinové oceli jsou jedním šroubem zajištěné v hliníkovém nosníku, který současně plní funkci ochrany proti navíjení dlouhých stébel.
Na tomto snímku je dobře patrná kinematika přihaněče. Pod černým krytem je elektromotor pro nastavení úhlu sklonu prstů přihaněče. Ve spodní části pak rolny, které brání kontaktu prstů s kosou.
Na hydraulickém válci pro zvedání přihaněče je vidět tmavě červená západka, která umožňuje ponechat přihaněč v mírně přizvednuté poloze před odpojením žací lišty a jejím uložení na vozík pro snadnější ranní údržbu.
Boční kosička v postavené poloze pro sklizeň řepky.
Dvojité uložení bočních kosiček. Řešení typické pro BISO již mnoho roků.
Na modelové řadě 2D používáme pouze boční kosičky s hydraulickým pohonem.
Ve spodní části kosičky nepoužíváme žádnou lodičku z důvodu maximální agresivity v silně zaplevelených porostech a schopnosti pracovat téměř u země.
Pohon hydraulického čerpadla pro pohon kosiček je od hlavní předlohové hnací hřídele a je tradičně řešen řetízkem.
Pohled na uspořádání hydraliky. Na první pohled je patrné, že vychází z koncepce hydrauliky modelové řady CropRanger.
Ovládací blok se solenoidy.
Nádrž na hydraulický olej a nádrž na vodu na umytí rukou. Obě integrované do skluzu zrna.
Schránka na nářadí.
Jednotlivé komponenty hydraulického systému jsou na této liště velmi dobře přístupné a logicky rozmístěné.
Plazy kopírky jsou použity 4, vnější jsou větší a vnitřní jsou menší.
Jednoduchý systém zajištění plazů ve zvednuté poloze pro přepravu na vozíku.
Pohled na nerezové dno VARIO stolu a provedení bočnice ve vysunutém stavu. Z konstrukce je patrné, že se při vysouvání VARIO stolu posouvají dopředu s kosou i plazy kopírky.
Podle značky mlátičky je žací lišta osazena potenciometry dané značky. Jejich kalibrace tedy probíhá v rámci standardní kalibrace dané sklízecí mlátičky.
Na snímku je jednoduší provedení děliče. Oblíbené především pro malou hmotnost a velmi kompaktní provedení. Dále se vyrábí i plně stavitelné děliče.
Více o žacích lištách 2D VARIO:
http://navigator.biso.eu/biso/skliznova-technika/biso-3d-varioflexairi/
Prospekt ve verzi CZ ke stažení:
https://navigator.biso.eu/wp-content/uploads/2020/04/BISO-3D-VARIOFLEX-AIR-i-CZ.pdf
Další zajímavé články: